Geomancie a integrální kultura. O novém vztahu k naší domovské planetě
CN: E/44167
Autor: kolektiv autorů
Stav: Použitá
ISBN-13: 9788086685854
Dostupnost: SKLADEM MIMO PRODEJNU (info)
Podtitul: O novém vztahu k naší domovské planetě
Antologie textů z německého časopisu pro současnou geomancii a hlubinnou ekologii Hagia Chora (www.geomantie.net), dnes nejvýznamnějšího evropského geomantického fóra, si klade otázku: Co je to současná geomancie? Celkem jednadvacet textů od předních geomantů, umělců, filosofů i vědců představuje neobyčejně otevřenou i polemickou sebereflexi tohoto nově se formujícího holistického oboru, který se pohybuje na pomezí vědy, umění a spirituality (léčení); mapuje jeho moderní historii ve 20. století (Marco Bischof), představuje jeho filosofii (Reinhard Falter, Jochen Kirchhoff, Jutta Gruber) i širokou paletu osobních tvůrčích přístupů jednotlivých autorů (Paul Devereux, Nigel Pennick, Marko Pogačnik, Stefan Brönnle, Reinhard Falter, Ingeborg a Hartmuth Lüdelingovi, Siegfried Prumbach, Petr F. Strauss, Herman Prigann, Nanda Thekla Kolbeck, ad.).
Geomancie relativizuje distanci mezi „vnitřním“ a „vnějším“; připomíná nám, že vědomí je základní atributem veškeré skutečnosti a znovu v nás probouzí kouzlo vzájemnosti, kouzlo živého oduševnělého světa, který k nám „promlouvá“. Redaktoři časopisu Hagia Chora Johannes Heimrath a Lara Mallien zasadili současnou geomancii do širšího rámce nově vznikající integrální kultury; ukazují, že moderní geomancie už dávno není žádnou tajemnou esoterní naukou, ale otevřeným kreativním polem interdisciplinárních výzkumů, v němž můžeme rozvíjet nové formy celostního vnímání a zkoumání přírody a objevovat tak nové způsoby hluboké harmonizace našich aktivit s okolním životním prostředím. Současná geomancie znamená významný podnět pro probíhající diskuze o proměně paradigmatu a transformaci dnešní modernistické kultury. Představuje oblast, v níž se dnes můžeme prakticky učit novým způsobům integrálního vědomí: tomu, jak nahradit vládnoucí modernistickou „metodologii objektivity“, více empatickou „metodologií účasti“ (Henryk Skolimowski).
V závěrečném textu knihy naznačuje americký sociolog Paul H. Ray obrysy nové kultury, která se vynořuje z chaosu současných bezprecedentních změn. Ray se domnívá, že tato integrální kultura má šanci překlenout současné rozpory mezi modernismem a tradicionalismem, mezi vědou a spiritualitou, civilizací a přírodou a dospět k tvořivým řešením naléhavých výzev, před nimiž dnes stojíme.
Vydání: DharmaGaia, 2008. Pevná vazba s obálkou, stran 415, vydání první, rozměry: 14 x 21 cm.
Stav knihy: Stav pěkný.