100 let od otevření Obecního domu v Praze. Obecní dům 1912 [připomenuti jsou umělci secese, moderny, kubismu, expresionismu: Kupka, Mucha, Kotěra, Zrzavý, Gutfreund, Kubišta, Filla, Preisler, Josef Čapek, Antonín Procházka, Vincenc Beneš, Váchal a další]

Druh zboží: kniha
CN: OD
Autor: Otto M. Urban, Filip Wittlich
Stav: Nová
ISBN-13: 978-80-7467-010-7
Dostupnost: SKLADEM MIMO PRODEJNU (info)
Cena: 199Kč
Množství:
 

Velkoformátová publikace o české umělecké scéně v roce 1912. Připomenuty jsou nejvýznamnější osobnosti naší secese a moderny, kubismu či expresionismu (Kupka, Mucha, Kotěra, Zrzavý, Gutfreund, Kubišta, Filla, Preisler, Josef Čapek, Lacina, Antonín Procházka, Ženíšek, Vincenc Beneš, Váchal a mnozí další. Kniha obsahuje mnoho barevných fotografií uměleckých děl.

Brožovaná, formát 4°, A4, 30 cm, 264 stran, kvalitní papír.

PRO DALŠÍ FOTKY KLIKNĚTE SEM

Vydáno u příležitosti stejnojmenné výstavy konané od 24. října 2012 do 31. ledna 2013 ve Výstavních sálech Obecního domu v Praze.

Kniha 1912, vycházející u příležitosti výstavy k stoletému výročí otevření Obecního domu, má podobu mozaiky mapující rok 1912, který byl doslova nabit přelomovými událostmi. Autory textů jsou proto badatelé z různých oborů, od historiků umění a architektury přes filozofy až po historiky literatury a divadla. Kniha je rozdělena do tematicky propojených celků volně reflektujících čtyři roční období. První z nich, Zima 1911–1912, reflektuje dějiny na obecnější rovině, zamýšlí se nad samotným smyslem úvah o jednom roce a dále nabízí konkrétní pohledy historiků architektury. Část Jaro 1912 je věnována výzdobě Obecního domu, výstavám Skupiny výtvarných umělců a Sursum. Doplněny jsou dvojicí speciálních textů mapujících dobovou tvorbu Bohumila Kubišty a analyzujících Gutfreundovu sochu Úzkost. Léto 1912 se v uměleckohistorických příspěvcích soustřeďuje na širší mezinárodní kontext. Závěrečná část Podzim 1912 je mezioborová, částečně mapuje situaci v dobové literatuře – například že v tomto roce napsal Franz Kafka Proměnu – a přináší i genderový pohled. Jednotlivé celky oddělují obrazová kalendária využívající fotografické reprodukce týdeníku Český svět, ilustrovaného společenského magazínu, který v době před první světovou válkou představoval nejvýznamnější obrazové periodikum v češtině. Přispívali do něj jak přední fotografové (Brunner-Dvořák, Bufka, Drtikol, Reach), tak i řada fotoamatérů, a díky širokému tematickému záběru se Český svět stal doslova obrazovou kronikou doby uchovávající dodnes v originále již neexistující snímky. Oborová rozmanitost knihy, doplněná téměř čtyřmi stovkami reprodukcí, se stává nesporným přínosem na poli historického bádání a přirozenou inspirací k co nejširšímu pohledu na události počátku 20. století.

ISBN: 978-80-7467-010-7

 

ISBN: 978-80-86339-45-0

Vydání: Vydalo Arbor vitae pro Obecní dům, Praha 2013.

Stav knihy: Výborný stav, Nová kniha.

Valentinská © 2021